Bağırsak sağlığı vücudumuzun sigortası

Alliance Healthcare Türkiye, yeni sayısında beyin-bağırsak ilişkisini sayfalarına taşıdı. Tıp dünyası son yıllarda aynı embriyolojik kümeden köken aldığı bilinen beyin-bağırsak arasındaki ilişkiyi çözmeye odaklanmış durumda. Uzmanların yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre, bağırsak sağlığı vücudumuz için adeta sigorta görevi görüyor.

Tahminlere göre insan vücudunda 100 trilyon hücre var. Kalın bağırsaktaki bakteri sayısı ise bu rakamdan yaklaşık 10 kat daha fazla. Yapılan çalışmalar kanser de dahil birçok hastalıktan, düzenli çalışan bağırsaklar ile korunabildiğimizi ortaya koyarken, bağırsaktaki bakteriler bağışıklık sistemimizin temelini oluşturuyor. Özetle bağırsak sağlığımızın iyi olması, genel sağlığımızın da iyi olmasını direkt etkiliyor.

Öte yandan bağırsak florası, ruh sağlığının en önemli etkileyicilerinden biri. Bağırsak bakterilerimizdeki değişiklikler; stres, kaygı, depresyon gibi durumları tetiklerken, mutluluk hormonu olan serotoninin yüzde 80’i bağırsak duvarlarından salgılanıyor. Biz de bu sayımızda insan için bu kadar önemli olan bağırsak sağlığı ile ilgili merak edilenleri, konunun uzmanları ile ilaç firması yetkilileri ve eczacılardan sizler için öğrendik.

Yazının devamını dergimizin yeni sayısında okuyabilirsiniz.