TOBB 80 bin KOBİ’ye nefes verecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile kendisine bağlı Oda ve Borsaların öncülüğünde, Kredi Garanti Fonu’nun teminatı, Ziraat Bankası ve Denizbank işbirliğinde hayata geçirilen “Nefes Kredisi” ile KOBİ’ler artık faizin altında ezilmeyecek. KOBİ’ler, üye oldukları Oda ve Borsadan alacakları üyelik belgesiyle, Ziraat Bankası ve Denizbank şubelerinden, yıllık %9,90 - aylık %0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi kullanabilecek. 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "TOBB ile 365 Oda ve Borsa olarak elimizi taşın altına koyduk. Tüm kaynaklarımızı birleştirdik. Sonra Hazinemiz ve Kredi Garanti Fonu devreye girdi. Üç ay içinde yaklaşık 80 bin KOBİ’mizin derdine derman olacağız. KOBİ’leri faizin altında ezdirmeyeceğiz” dedi.

Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99’unu, toplam istihdamın yüzde 76’sını, ihracatın yüzde 56’sını KOBİ’ler karşılıyor. Türkiye ekonomisinin itici gücü olan KOBİ’ler Türkiye’de yaratılan toplam katma değerin yüzde 55’ini, toplam satışların yüzde 65,5’ini, toplam yatırımların yüzde 50’sini gerçekleştirirken, toplam kredilerin ise sadece yüzde 24’üne ulaşabiliyor. 

Türkiye ekonomisini dinamosu KOBİ’lerin en önemli sorunu öz kaynak yetersizliği ve krediye erişimdeki güçlükler. Rekabet ve üretim güçlerini artırmak için küçük işletmeler çözüm yolları arayışında. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) de bu sorunun çözümü için çok önemli bir projeyi hayata geçirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ortaklığında hayata geçirilen “KOBİ’lere Nefes Kredisi” için imzalar, Başbakanlık Çankaya Köşkü’nde düzenlenen lansman toplantısında atıldı.

Toplantıya, Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ve KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz katıldı.

Devrim niteliğinde

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF ortaklığında hayata geçirdikleri devrim niteliğinde bir iş için bir araya geldiklerini belirterek, “Reel sektör ile finans sektörü olarak el ele verdik ve KOBİ’lere nefes olacak bir proje hazırladık. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızın başlattığı kredi faizlerini düşürme politikasına özel sektör olarak katkı sağlamış olduk” dedi.

İki ay önce bu proje fikrini Başbakan Binali Yıldırım ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile konuştuklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “KOBİ’ler %15 ile %18 arasında faizle kredi kullanıyor, faiz baskısından nefes alamıyor. KOBİ’lere yüzde 10’un altında faizle kredi kullandırmalıyız’ dedik. Sonrasında hemen çalışma başlattık. 

“Elimizi taşın altına koyduk”

Önce TOBB ile 365 Oda ve Borsa olarak elimizi taşın altına koyduk. Tüm kaynaklarımızı birleştirdik. Sonra Hazinemiz ve Kredi Garanti Fonu devreye girdi. KOBİ’ler teminat bulamıyor, bankalar da risk gördükleri için onlara kredi veremiyordu. Başbakanımızın talimatlarıyla, Hazine destekli KGF kefaleti devreye girdi. KOBİ’lerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine %85 kefalet sağlandı.
Son olarak da bankalarımız devreye girdi. Onlar da zararı bile göze alarak projeye kaynak sağladılar. Burada Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Bey’e ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Bey’e yaptıkları önderlik için çok teşekkür etmek istiyorum.

“KOBİ’leri faizin altında ezdirmeyeceğiz”

KOBİ’lere 5 milyar lira, eski parayla 5 katrilyon lira kredi sağlayacak Nefes Kredisi ortaya çıktı. Nefes Kredisi ile KOBİ’lere yıllık %9,90 - aylık %0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi sağlayacağız. 3 ay içinde yaklaşık 80 bin KOBİ’mizin derdine derman olacağız. KOBİ’leri faizin altında ezdirmeyeceğiz, KOBİ’lere nefes olacağız.”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu proje ile reel sektör ve finans sektörünün el ele vererek Türkiye için ne kadar güzel işler yapabileceğini gösterdiklerini söyledi. Başbakan Yıldırım’ın projeyi ilk günden bu yana çok yakından takip ettiğini anlatan TOBB Başkanı, “Bugün de bizlere moral vermek için bu imza törenini himayelerine aldı. Biz de Türk özel sektörü olarak Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın başlattığı kredi faizlerinin düşürülmesi politikasına elimizden geldiğince destek vermiş olmaktan çok mutluyuz” dedi.

Hisarcıklıoğlu, piyasaların tedirgin olduğu bugünlerde bu projenin tüm iş dünyasına bir umut olmasını dileyerek, “Çünkü biz şunu çok iyi biliyoruz. Türkiye’ye yatırım yapanlar her zaman kazandı. Türkiye, her zaman hedeflerine ulaştı. Biz yine en iyi bildiğimiz işi yapacağız. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, biz kazanacağız, çalışanlarımız kazanacak, Türkiye kazanacak. Bu masadaki güçbirliği oldukça, birçok başarıya imza atacağız” ifadelerini kullandı.

5 milyar TL’ye kadar destek

Başbakan Binali Yıldırım da “Proje ile ilgili taraflar var TOBB, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve bankalarımız. Esasında bankalarla TOBB bir araya geldiler. ‘Bu sıkıntılı dönemde biz ne yapabiliriz’ diye düşündüler. Denizbank ve Ziraat Bankası’na TOBB’a bağlı Odalar ve Borsalar belirli miktarda 500 milyon TL civarında bir mevduat aktarmak suretiyle, KOBİ’lere 5 milyar liraya kadar kredi desteği imkanı getirdiler” dedi.

Ekonomiyi ayakta tutan kesiminin küçük ve büyük ölçekteki işletmeler olduğunu anlatan Yıldırım, “Firma sayısına baktığımız zaman yüzde 98, istihdama baktığımız zaman yüzde 70’in üzerinde, ihracata baktığımız zaman yüzde 60’ın üzerinde. Dolayısıyla ekonomiyi ayakta tutan önemli bir sektörden bahsediyoruz. Bu sektörün bugünlerde yaşadığımız dövizdeki dalgalanmaları, küresel piyasalardaki hareketliliği de dikkate aldığımızda öncelikli olarak desteklenmesi gerekiyor. Biz, bugünlerde KOBİ’lerin bu ülke için yaptıklarının karşılığını görmesi ve onların beklediği nefesi, desteği vermemiz gerekiyor. Bunu bir yandan hükümet olarak biz, bir yandan da iş alemi, bankalarımız sorumluluk üstlenerek onlar da bu kampanyaya destek veriyorlar. KOBİ’lerle ilgili geçtiğimiz haftalarda önemli karar aldık, KOBİ’lere ilave kaynak aktararak 17 milyara kadar kredi hacmi oluşturduk. Bu ne demektir? 17 milyarlık kredi kullandıklarında Kredi Garanti Fonu, bunların kredilerine teminat gösterecek, kefil olacak ve böylece ihtiyacını görecekler. Bu ise daha kısa vadede hemen 500 milyonluk kaynak ayrılmak suretiyle, 5 milyara varan, bir yıllık faiz oranı da 10’un altında. Bugünkü piyasadaki faizleri düşündüğümüz zaman oldukça iyi sayılabilecek bir oranda kredi kullanabilecekler. Yüzde 15 riski bankalar, yüzde 85 riski yine Kredi Garanti Fonu alacak ve böylece ilk etapta 80 bin KOBİ’mize bir nefes aldıracak, ihtiyacını görecek mali kaynak sağlamış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Tüfenkci: Ekonomi sağlam

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de dedikodulara rağmen ekonominin sağlam duruşunu devam ettirdiğine dikkat çekerek, “Yakaladığımız istikrar ile beraber daha çok üretip daha çok satacağız. İhracat odaklı, üreterek büyümemizi reel sektörle birlikte sağlayacağız. KOBİ’lerin ekonomideki rolü her geçen gün artarak devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Ateş: Hayat nefesle başlar

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de “Kredi Garanti Fonu ve TOBB ile yaptığımız, KOBİ’lere nefes kredisi. Hayat nefesle başlar. Biz, ekonominin dokusunu oluşturan, 1 milyon 700 bin kayıtlı KOBİ, aileleri ve çalışanlarıyla birlikte çok önemli bir kitle. Halkımızın ve yurdumuzun bu faaliyetlerine biz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Kredi Garanti Fonu, Denizbank, Ziraat Bankası ile birlikte böyle bir projede yer almaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Aydın: Gurur duyuyoruz

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise “Böyle bir destek kredisi uygulamasında bulunmaktan gurur duyuyoruz. Tahminen 5 milyar TL üzerinde KOBİ’lerimizin hizmetine uygun faiz ile sunmuş olacağız. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun” şeklinde konuştu.
KOBİ’lere Nefes Kredisi imza protokolleri, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın ve Denizbank Genel Müdürü Ateş tarafından imzalandı. Başbakan Yıldırım da protokole şahit olarak imza attı.

“Büyük bir inisiyatif üstlendik”

TOBB öncülüğünde Oda ve Borsaların katkılarıyla hayata geçirilen KOBİ’lere Nefes Kredisi’nde imzaların atılmasından kısa bir zaman sonra da başvurular başladı.  

Bu arada TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, proje ile KOBİ’lerin yüksek faiz baskısından bir nebze olsun kurtularak, nefes alacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu projeyi himayesine alarak destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile proje ortakları Denizbank, Ziraat Bankası ve Kredi Garanti Fonu’na teşekkür etti.

Projeye ilişkin bilgi veren TOBB Başkanı, TOBB’a bağlı 81 İl’deki Oda ve Borsaların bu projede büyük bir inisiyatif üstlendiklerini belirtirken, “Onların da destekleriyle 1 milyar TL olarak başlayan projemiz 5 milyar TL’lik kredi hacmine ulaştı. Reel sektör ile finans sektörü birlikte el ele verdik ve KOBİ’lere nefes olacak bir mekanizma geliştirdik. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızın başlattığı kredi faizlerini düşürme politikasına özel sektör olarak katkı sağlamış olduk” dedi.

“Türk özel sektörünün 

gücüne inanın”

KOBİ’lerin %15 ile %18 arasında faizle kredi kullanabildiğinden söz eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “KOBİ’lere yüzde 10’un altında faizle kredi kullandırmalıyız dedik. Sonrasında çalışma başlattık. Önce TOBB ile 365 Oda ve Borsamız olarak elimizi taşın altına koyduk. Tüm kaynaklarımızı birleştirdik. Sonra Hazinemiz ve Kredi Garanti Fonu devreye girdi. KOBİ’ler teminat bulamıyor, bankalar da risk gördükleri için onlara kredi verirken çekingen davranıyor, kredi talepleri geri çevrilebiliyordu. Başbakanımızın talimatlarıyla, Hazine destekli KGF kefaleti devreye girdi. KOBİ’lerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine %85 kefalet sağlandı. Bankalarımız devreye girdi. Onlar da zararı bile göze alarak projeye kaynak sağladılar. Böylece KOBİ’lere 5 milyar lira taze kredi sağlayacak Nefes Kredisi ortaya çıktı.” 2-3 ay içinde 70-80 bin KOBİ’nin derdine derman olacaklarını bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün gücüne ve dinamizmine inanılmasını istedi.